Arızaları rüyasında tespit eden ardahanlı kendi markasını, cnr motor'u yarattı!
Arızaları rüyasında tespit eden ardahanlı kendi markasını, cnr motor'u yarattı!
Kendi arabasını yapma mücadelesi içinde olan ülkenin iş insanlarının yaratıcılıklarının tartışıldığı şu günlerde Ardahanlı iş adamı Caner Kaya her gün biraz daha geliştirip, büyüttüğü mesleğini marka haline getirmeye devam ediyor.

Sivil toplum örgütlerinde aktifliğiyle tanınıyor.

Gazetemizin kendisiyle yaptığı röportajı gayet samimi bir şekilde cevaplayan Caner Kaya ile yaptığımız görüşme şöyle;

CANER KAYA KİMDİR?

John Addison'nun, “Hayatınızda kazanmadan önce, zihninizde kazanmak zorundasınız.” sözü ile röportajımıza cevaplar veren Caner Kaya'nın en ilginç bir açıklaması da hafızamızda kalan önemli bir konu oldu.

Ardahan’ın Hacıali Köyü’nde doğan Caner Kaya 4 çocuklu, çiftçilikle uğraşan bir ailenin ferdi. İlk okul eğitimini Ardahan’da tamamladı.

9 yaşından itibaren yazları İstanbul’da çalışıp, okul dönemi Ardahan’a dönüş yapan Caner Kaya İlk ticaret hayatına 9 yaşındayken sıkı pazarlıkla aldığı bisikletle başlamış. Bu ilk ticari adımından sonra anlattıkları, alıp satma ve pazarlama konusundaki yeteneği bizleri şaşkınlık içerisinde bırakıyor. 

Lise hayatı başlayınca Ardahan’da ki yaşantısını ve ailesini geride bırakıp İstanbul’a yerleşmiş. Lise eğitiminde Şişli Endüstri Meslek Lisesi - Motor bölümünü aynı zamanda Milli Eğitime bağlı çıraklık okulunu da bitirmiş. 

Lise döneminde eş zamanlı olarak Peugeot Yetkili Serviste 6 yıl çalışıp, çıraklıktan ustalığa kadar yükselmiş. “O dönem ustalarım test cihazı kullanmama izin vermezdi. Çay molalarını bekler onlar mola verince gizlice cihazları kullanmaya çalışırdım. O dönemden beri çay içmeyi hala sevmiyorum.” diye anlatıyor.

Rüyalarında araba tamir etme huyu varmış!..

Ardahanlı iş insanı Caner Kaya’nın bir başka özelliği de çırak olarak çalıştığı servise gelen çözemediği sorunları rüyasında çözüp, bunu gerçekte hayata geçirmek için her gün 05:00'da uyanıp, gittiği servise girer girmez rüyasında gördüğü gibi tamir edermiş arabaları. Anlatırken hala o günlerde ki heves ve pırıltısı devam ediyor gözlerinde. Kendi işini yapmaya ilk karar verişi bir ortaklıkla yine Maslak oto sanayide başlamış daha 19 yaşındayken. Bu tecrübesini de “kendimi test edip neler yapabileceğimi görmem gerekiyordu.” diyerek açıklıyor. Aldığı sonuç onu mutlu edince askerlik engelini aradan çıkarmak için hızlı bir kararla askere gitmiş. Ankara Mamak’ta yaptığı uzun dönem askerlikten sonra ticaret hayatına devam etmek için İstanbul’a dönmüş. Dönüşünün 2. Haftasında yine kısa süreli bir ortaklık yaptıktan sonra kendi yerini açmaya karar vermiş. 2012 yılından itibaren devamlı yükselen bir ivmeyle büyüttüğü şuan da lüks sınıf araçlara hizmet veren “Onu bebek gibi büyüttüm dediği” servisi CNR MOTOR serüveni bu şekilde başlamış. İş hayatının haricinde geldiği yeri asla unutmayarak memleketine yatırımlar yapmak amaçlı Ardahan Merkez Hacıali köyü Derneği’nin ayrıca oradaki gençlerin daha iyileştirilmiş şartlarda eğitim görmesi adına Ardahan Eğitim ve Kültür Derneği’nde kurucu üyelik yapmış. Bu kurumlar haricinde güncel olarak Ardahan Hoçvan Dernekler Federasyonu(HOÇFED) üyeliği devam etmekte. 
“Bir insan tek başına da başarılı olabilir ama başarı çevrendeki insanlarla beraber yükseldiğin zaman başarıdır. Arkandan gelenleri unutmamak, aynı yolu yürüdüğün insanların elini bırakmamak lazım. Biz böyle büyütüldük ve böyle yaşıyoruz. Bugünlerime gelmemi sağlayan ailemden öğretmenlerime, ustalarımdan çalışanlarıma herkese teşekkür ederim. Umarım çok daha iyi yerlerde yine aynı masayı paylaşacağız.” diye ifade ediyor düşüncelerini.

“Henüz hedeflediğim yerde olmayabilirim; ancak dün olduğum yerden daha yakınım.”

Şimdilerde Caner Kaya’nın otomotiv servisi, yedek parça, araç alım satım, turizm, medikal ve hayvancılık üzerinde çalışmalar yapan iş yeri ve şirketleri mevcut. Şuan ki başarısını asla pes etmeden azimle hayallerinin peşinden koşmasına bağlıyor. “Gençlere tavsiyem geldiğiniz yeri unutmayın, öz benliğinizi kaybetmeyin, ekibinizi çok dikkatlice oluşturun. Ekibim benim ailem gibidir ve aslında ailemde ekibimin birer parçası. Yıllardır hep çoğalarak büyüdük ve hepsi benim için çok kıymetlidir. Velhasılıkelam koşmayı istiyorsak önce emeklemeyi öğrenmemiz gerekiyor. Uzun zamanımı alan acı tatlı tecrübelerimden sonra nihayet artık direk uçmaya hazırlanıyorum.. Kemerlerimizi takalım.“ diyerek esprili bir şekilde bitiriyor konuşmasını. 

Haber/Röportaj: Özlem Şeyma Yılmaz/Cumhuriyet Üniversitesi Öğrencisi Gazeteci Adayı